Ford Kasko

Bu sayfalarda, yararlanacağınız bazı pratik bilgileri, püf noktaları ve Sıkça Sorulan Soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Aracınızın, performansının korunması için, Tanoto Ford Bayimiz ve servisimiz tarafından düzenli bakım yapılması son derece önemlidir. Ancak, iki bakım arasındaki sürede, sizin de yapabileceğiniz bazı kontroller vardır. Diğer kontrol ve öneriler için lütfen kullanıcı el kitabına bakınız.

Lastikler

Lastikleriniz için doğru basınç düzeyini öğrenin ve en az iki haftada bir, kaliteli bir ölçüm aletiyle ya da benzin istasyonlarında bulunan hava pompalarıyla lastiklerin basıncını kontrol edin. Lastiklerin yan duvarlarında kesikler olup olmadığını kontrol edin. Eğer lastiklerden birine sık sık hava basmanız gerekiyorsa, hava kaçıran bir deliğin olması muhtemeldir. Yedek lastiğinizi kontrol etmeyi de unutmayın. Yedek lastik yerine Ford Yetkili Satıcınız/Yetkili Servisinizin önerdiği lastik tamir kitini de kullanabilirsiniz.

Alet Çantası

Temel araç çantasını nasıl edinebileceğinizi öğrenmek için kullanıcı el kitabına bakın. Çantanızda en az bir kriko ve tekerlek sökme aletleri bulunmalıdır. Aracınızın güvenli bir biçimde kaldırılması için, kriko takma noktalarının hangileri olduğunu öğrenin. Eğer jantlarda vida varsa, alet çantanızda somun anahtarı bulunmasına dikkat edin. Eğer aracınızda yedek lastik bulundurmuyorsanız, lastik şişirme kitini bulmak için kullanıcı el kitabına bakabilirsiniz.

Motor Yağı

Uzun yolculuklara çıkmadan once ve en az iki haftada bir yağ çubuğunu kontrol ediniz. Aracınızın yağını ve filtresini, önerilen sürelerde değiştirtiniz. Aracınız çok yağ tüketiyorsa, bu, motorda bir sorunun belirtisi olabilir.

Su

Soğutucu düzeyini düzenli aralıklarla kontrol edin ve eksilmişse tamamlayın; ancak bu işlemi yalnızca motor soğukken yapın. Kışa girerken antifriz oranına baktırın. Antifriz, soğutucunun donmasını engellemenin yanı sıra aynı zamanda soğutma sisteminin çürümesini de engellediği için yıl boyunca kullanılması önemlidir.

Silecekler

Sileceklerin lastikleri zamanla aşınır ve camı kirletmeye başlar. Daha iyi performans için sileceklerin lastiklerini yılda en az bir kez değiştirmelisiniz.

Ön Cam Yıkaması

Cam suyunuzu düzenli olarak kontrol edin. Yaz ve kış aylarında, cam suyunuzda kaliteli bir katkı ürünü kullanın. Su, yoldan sıçrayan yağlı çamurun temizlenmesinde tek başına etkili olmaz, kış aylarında ise donabilir.

Ön Cam

Ön camınızı düzenli olarak kontrol ederek, sıçrayan taşların zarar verip vermediğine bakın. Camınız kırılmış ya da çatlamışsa en kısa sürede mutlaka değiştirin. Ön camınızdaki kırık ya da çatlak, görüşünüzü etkileyebilir ya da dikkatinizi dağıtabilir. Küçük çatlaklar zamanla yayılarak, camın kırılmasına neden olabilir. Camlarda oluşan birçok çatlak,Tanoto Ford bayimiz ya da servisimiz tarafından onarılabilmektedir

Far ve Lambalar

Aracınızın tüm far ve lambalarını haftada bir kez kontrol edin. Kontrol sırasında, sinyal, stop ve sis farlarını da mutlaka gözden geçirin. Far ve lambaları düzenli olarak temizleyin, kötü hava şartlarında, aracınız hareketsiz haldeyken nemli bezle silin.

Hidrolik Direksiyon Sistemi

Yağ haznesini ayda bir kez kontrol edin. Aracınızın Hidrolik Direksiyon Sisteminde mutlaka kullanıcı el kitabında belirtilen uygun hidrolik yağını kullanın. Kullanılması gereken doğru yağları Tanoto Ford bayimizden ya da servisimizden temin edebilirsiniz.

Kaporta

Paslanmanın önlenmesi için kaportada oluşan hasarların en kısa zamanda tamir edilmesi gerekir. Aracınızın uzatılmış güvence paketi varsa, aracınızı her yıl en az bir kere Tanoto Ford servisimize götürün. Aracın sizden önceki sahibinin bakım ve servis kayıtlarını düzenli ve güncel tutup tutmadığını kontrol edin.

Klima Gazı Kontrolleri

Satışa sunduğumuz araçlardan bazıları R134a klima gazı ile çalışmaktadır. Bu araçlar aşağıda belirtilen tarihlerde daha düşük karbon emisyonu ile çalışan yeni klima gazına (R1234yf) geçecektir.

Belirtilen tarihler araçların üretim tarihlerini belirtmektedir ve en güncel bilgi Tanoto Ford Bayimizden alınabilir.

Binek araçlar:

 • Fiesta 1.0lt EcoBoost A/T: Nisan 2017
 • Fiesta ST 1.6lt EcoBoost: Eylül 2016
 • B-MAX: Eylül 2016
 • Focus: Aralık 2017
 • Focus RS & Focus ST: Eylül 2016
 • C-MAX: Aralık 2017
 • Grand C-MAX: Eylül 2016
 • Kuga: Aralık 2017
 • Mondeo: Aralık 2017
 • S-MAX: Temmuz 2016
 • Galaxy: Temmuz 2016

Ticari araçlar:

 • Custom: Ocak 2018
 • Courier: Ocak 2018

Nereye çekerlerse oraya gitmeyin?

Ford Servis, kaza durumunda aracınızı ücretsiz şekilde en yakın Ford yetkili servisine çeker. Bildiğiniz ve memnun kaldığınız bir serviste aracınız emin ellerde olur. Böylece siz de garantili ve kaliteli hizmetin keyfini sürersiniz. Ford Servis, kaza durumunda aracınızı ücretsiz şekilde en yakın Ford yetkili servisine çeker.

444 3673 / 444 FORD Ford Direkt Hattı’nı aradığınızda Ford EuroServis-Acil Yol Yardımı hizmetimiz size ücretsiz bir çekici gönderir ve aracınız en yakın Ford yetkili servisine çekilir.* Bildiğiniz ve memnun kaldığınız bir serviste aracınız emin ellerde olur. Böylece siz de garantili ve kaliteli hizmetin keyfini sürersiniz.

Ücretsiz çekici hizmetinden garanti kapsamında olsun ya da olmasın tüm Ford marka araçlar faydalanabilir. Bu hizmet sadece aracınızın çekilmesini ve araç kurtarma uygulamasını kapsar, arıza durumunda uygulanan diğer EuroServis hizmetlerini içermez. Garanti kapsamı dışındaki onarımlar ile kaza halinde yapılacak onarımların tüm mali sorumluluğu araç sahibine aittir. Sigorta şirketlerinin çekici hizmetinden faydalanmamak, müşterinin sigorta poliçesindeki bazı haklardan yararlanmasına engel olabilir. Kurtarma hizmeti 200 TL (KDV dahil) ile sınırlıdır. Araç sahibi, aracın çekildiği servisten daha farklı bir yetkili servise çektirmek isterse bu iki nokta arasındaki çekim ücretini, yetkisiz bir servise çektirmek isterse tüm çekim ücretini karşılamakla yükümlüdür. Bu hizmet, programa katılan yetkili servisler ve bu servislerin bulunduğu illerde geçerlidir. Ford Otosan önceden bilgi vermeden programda değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Ford’unuz en iyisini hak ediyor

Kaza durumunda aracınızın Tanoto Ford Servisine çekilmesini talep ederek aracınız için en doğru seçimi yapabilirsiniz. Kaporta ve boya işlemleri, günümüzde yüksek teknoloji ekipman kullanımı ve bilgi birikimi içermektedir. Tanoto Ford servislerinde, kaporta onarımları yüksek teknoloji gerektiren ekipmanlar ve invertör punto teknolojisi ile fabrika standartlarında yapılmaktadır. Boya kalitesi için, yüksek partikül tutma kapasiteli filtrelenmiş temiz ortamda, su bazlı boya teknolojisi ile boya işlemleri gerçekleşmektedir. Bunun yanı sıra su bazlı boya teknolojimiz ile çevreci ve temiz bir atmosfer sağlayarak, çevreye karşı duyarlılığımızı gösteriyoruz. Kalitesi düşük yedek parçaların kullanıldığı ve konusunda uzmanlığı bulunan veya eğitim almış kişilerin bulunmadığı bu atölyelerde yapılan kaza ve onarım işlemleri Tanoto Ford Servisleri’nin sağladığı şartları sağlayamayacağı için güvenlik riski ve kalite sorunları ortaya çıkar. Tanoto Ford Servisine gelin, aracınızdaki kaporta işlemleri ve boya sistemlerinde Ford eğitimli uzman teknisyenlerimizden, Ford kalite ve standartlarında hizmet alın. Boya-kaporta paslanmazlık garantinizin keyfini sürün, aracınız da sizi ilk günkü gibi korumaya devam etsin.

Kaporta

Sizi ve Ford’unuzu güvence altına almak, Ford’unuzun ilk günkü değerini orijinal parçalar kullanarak korumaya çalışmak ve oluşabilecek zararlarınızı karşılamak için FKasko’yu oluşturduk. Sadece Ford markalı araçlara özel olarak hazırlanmış kaskonuz FKasko ile hem Ford’unuzu hem de sizi güvence altına almakla kalmıyor, aynı zamanda sunduğumuz geniş teminatlarla aracınızı huzur içinde kullanmanızı da sağlıyoruz.

Kaza geçirmeniz durumunda, çok fazla zaman geçmeden kaza ayrıntılarını kaza tespit tutanağına yazın. Bir yazıcıdan bu formun çıktısını alarak, aracınızın torpido gözüne koymanız, sigorta şirketinize bilgi verirken kazaya ilişkin tüm ayrıntıları iletebilmenize yardımcı olacaktır. Kaza tespit tutanağını indirin.

Aracımı ne sıklıkla bakıma sokmam gerekir?

Kullanıcı el kitabında, aracınız için geçerli bakım dönemleri hakkında bilgi verilmektedir. Aşağıdaki bağlantıda da bakım aralıklarını gösteren bir tabloyu bulabilirsiniz.

Ford marka aracınız için önerilen Ford Servis bakım aralıklarını öğrenin.

Aracımın bakımını neden Tanoto Ford Bayisinde ya da Servisinde yaptırmalıyım?

Her araç gibi, Ford marka aracınızın da performansının ve değerinin korunması için düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Ford marka aracınıza özel, uzman Ford teknisyenleri ve Ford araçlarına özel son teknoloji ekipmanlar sadece Ford Satıcıları ve Yetkili Servislerinde bulunur.

Ford Orijinal Yedek Parçaları kullanmanın avantajları nelerdir?

Ford aracınız yola, her biri diğer parçalarla uyumlu ve kusursuz bir biçimde çalışmak üzere tasarlanıp, geliştirilen Ford Orijinal Yedek Parçalarıyla çıkar. Orijinal bu yedek parçalardan herhangi birinin, ilgili kriterleri karşılamayan bir parçayla değiştirilmesi, aracın güvenliğini performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Ford Orijinal Yedek Parçalarının kullanılması, teknisyenlerin bu parçaları Ford'un belirlediği kalite ve güvenlik standartlarına göre en kısa sürede değiştirmesini sağlar. Bu da aracınızın performansını ve değerini en üst düzeyde korur.

Mini Onarım Paketi Nedir?

Mini Onarım Paketi (MOP) Küçücük hasarlar gözünüzde büyümesin! Ford Servis’in yeni hizmeti MOP ile Ford’unuzda oluşan küçük kusurlara bakıyor ve bu hasarları büyük müdahalelere gerek kalmadan ufak bir ücret karşılığında onarıyoruz. Böylece parça değişimine gerek kalmıyor ve hem Ford’unuzun orijinalliği korunuyor hem de cebinizden cüzi bir miktar çıkmış oluyor.

Parça değişimine gerek kalmadan, Ford’unuzun orijinalliğini korumak istiyorsanız MOP hizmetinden yararlanmak üzere sizi de Tanoto Ford yetkili servisine bekliyoruz.

Neden FKasko?

Sizi ve Ford’unuzu güvence altına almak, Ford’unuzun ilk günkü değerini orijinal parçalar kullanarak korumaya çalışmak ve oluşabilecek zararlarınızı karşılamak için FKasko’yu oluşturduk. Sadece Ford markalı araçlara özel olarak hazırlanmış kaskonuz FKasko ile hem Ford’unuzu hem de sizi güvence altına almakla kalmıyor, aynı zamanda sunduğumuz geniş teminatlarla aracınızı huzur içinde kullanmanızı da sağlıyoruz. Ford’a özel tek kasko FKasko’dan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek ve teklif almak için Tanoto Ford Yetkili Satıcınıza ya da Ford Yetkili Servisine başvurabilirsiniz.

Ford marka ve Ford onaylı aksesuarları nereden satın alabilirim?

Ford'un sunduğu zengin ve çekici aksesuarları, Türkiye'nin her yerindeki Yetkili Satıcılarımızdan temin edebilirsiniz. Yetkili Satıcınız, aracınız için sunulan aksesuarlar hakkında bilgi vermekten mutlu olacaktır. Size Tanoto Ford Bayimize veya Tanoto Ford Servisimize Ulaşın.

Neden Ford Aksesuarlarını almalıyım?

Ford'un sunduğu üstün kaliteli aksesuarlar, aracınızın yaşam tarzınıza mükemmel bir uyum sağlamak, size daha uygun bir ortam ve daha çekici bir görünüş sunmak amacıyla özel olarak geliştirilmiştir. Bütün ürünlerimiz, üstün koruma elde etmek hedefiyle tüm güvenlik standartlarına uygun olarak test edilmiştir.

Neden Ford tedarikçileri tarafından üretilen ürünler önerilmektedir?

Ford, tedarikçilerini dikkatle seçer ve yalnız üstün kaliteyi garanti eden deneyim ve uzmanlığa sahip üreticilerle çalışır.

Ford marka aracım için neden alaşımlı jant almalıyım?

Sunduğumuz alaşım jantlar, Ford aracınıza üç ayrı özellik katar. Şıklık, kullanışlılık ya da seçkinlik; seçim sizin. Farklı birçok seçenekle birlikte üstün kaliteli malzemeye sahip modellerden birini seçebilirsiniz. Sunulan modeller yalnızca güzel ve çekici olmakla kalmayıp, aynı zamanda, sunduğumuz bütün aksesuarlarda olduğu gibi, en yüksek standartlarda üretilmişlerdir.